Gdzie w USA żyje się najlepiej – w którym stanie zamieszkać?

Dostałam pytanie “W jakim stanie USA najlepiej zamieszkać? W jakim mieście?” No cóż…  Nie wiem! Ale na szczęście z pomocą przychodzą nam dane i statystyki. Wiesz jakie miasto wygrywa w rankingach? Nowy Jork? Chicago? Zapomnij! Patrz na południe!

Arizona w USA zamieszka tu

 

Najlepsze miejsce do życia w Stanach

 

„Ale tu pusto” – przyszło mi na myśl, gdy pierwszy raz zobaczyłam Arizonę. Byliśmy w małym miasteczku Williams, 2 godziny jazdy od Mesy,  jednego z najlepszych do życia miast w Stanach. Według raportów, to w tej okolicy najlepiej zamieszkać. Był kwiecień 2017 roku. Do Arizony przyjechaliśmy nocą, prosto z lotniska, w ciemnościach. Dopiero rano, z okna hotelu zobaczyliśmy, jak wygląda ta ziemia. Otaczały nas góry i półpustynia. Góry zbudowane były z ciemnoczerwonego kamienia zmieszanego z brązowym żwirem. Ziemia miała kolor miedzi. W tym nieprzyjaznym gruncie, tkwiły kępki niskiej trawy i krzewinki wysokości borowiny. Było ciepło i słonecznie, tak samo w południe, po południu, ale nie wieczorem. O jak się zdziwiłam, gdy o 20-stej wysiadłam z samochodu w krótkich spodenkach. Było przeraźliwie zimno. No tak, przecież w szkole mówili, że na pustyni różnica temperatur w dzień i w nocy może się wahać o kilkanaście stopni, szczególnie w kwietniu. Szkoda, że przypomniałam sobie dopiero jak mnie zatrzęsło z zimna.

I pomyśleć, że to w takiej okolicy ulokowane jest jedno z najlepszych miejsc do życia w tym przedziwnym kraju. Zaledwie 200 km dalej, pośrodku tej pustyni, gdzie w dzień można się roztopić a w nocy zamarznąć, leży właśnie Mesa. Zajmuje 4 miejsce w rankingu najlepszych miast do życia w Stanach.

 

10 najbezpieczniejszych, najlepszych do życia amerykańskich miast

 

Według tego raportu z 2018 roku, to 10 najlepszych do zamieszkania miast w USA:

 1. Austin, Texas
 2. Raleigh, North Carolina
 3. Virginia Beach, Virginia
 4. Mesa, Arizona
 5. Seattle, Washington
 6. San Diego, California
 7. Colorado Springs, Colorado
 8. Lexington, Kentucky
 9. Jacksonville, Florida
 10. Columbus, Ohio

 

Jako stworzono ten ranking?

 

Pod uwagę wzięto miejscowości z ponad 300 tys. mieszkańców i porównano wskaźniki dotyczące ilości przestępstw. W ten sposób wybrano najbezpieczniejsze miasta w USA. W tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę także wskaźniki ekonomiczne i demograficzne, m.in. koszty życia, przychody mieszkańców, ceny nieruchomości, różnorodność etniczną. Na końcu, twórcy raportu, pojechali do badanych miejscowości, przeprowadzili wywiady z mieszkańcami, pokręcili się po okolicy, żeby sprawdzić, czy coś im nie umknęło. W rezultacie postał raport o dużych miastach dostępny tutaj. Utworzono także ranking, mówiący które miasta w USA są najbezpieczniejsze i najlepsze do mieszkania. Na liście znalazły się miejscowości z różnych stanów, długości i szerokości geograficznych. Jeśli myślisz o przeprowadzce, to masz w czym wybierać :).

 

Gdzie w USA mieszkać

 

Raporty raportami a życie życiem

 

Szukasz najbezpieczniejszego miasta, stanu w USA, gdzie szybko można dorobić się domu? To patrz na listę powyżej. To tyle w teorii. Zejdźmy lepiej na ziemię. Ilu z nas, decydując się na emigrację, w ogóle spojrzy na te dane? Zazwyczaj jedziemy za granicę, bo akurat trafiła nam się praca w tym, a nie innym mieście, mamy tam rodzinę albo jakiś punkt zaczepienia. Ale nie martw się, nie czytasz tego na marne! Informacje z tego postu możesz wykorzystać, żeby zabłysnąć wiedzą na imprezie. 🙂 No chyba, że naprawdę, tak na zimno, szukasz idealnego miejsca, patrząc przez pryzmat statystyk. To podziwiam i odsyłam do raportów.

Zaskoczyło Cię, że w tym gronie zabrakło Nowego Yorku, Chicago czy Bostonu? Daj znać.

  • nie do końca zaskoczeni 😉 w tych statystykach jest kilka miast które chciałabym odwiedzić i to bardzo! cieszę się że zamieściłaś kolejny post sprawia mi to duża przyjemność. Stany zawsze są w moich myślach to mega intrygujący kraj o którym warto czytać poznawać i marzyć jeśli nie ze względu na miasta i ludzi to na pewno z powodu niesamowitej przyrody. pozdrawiam 🙂 asia

 • Zawsze ciągnęło mnie do tych wielkich miast, typu Nowy Jork albo Los Angeles. Ale od kiedy obejrzałam „Breaking Bad”, mam ochotę odwiedzić takie stany jak Nowy Meksyk czy Arizona 🙂 Z tego raportu najbardziej kusi mnie Jacksonville, ale średnia temperatura to dla takiego zimowca jak ja zbrodnia w biały dzień, haha!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *