Dostałam pytanie “W jakim stanie USA najlepiej zamieszkać? W jakim mieście?” No cóż… Nie wiem! Ale na szczęście z pomocą przychodzą nam dane i statystyki. Wiesz jakie miasto wygrywa w rankingach? Nowy Jork? Chicago? Zapomnij! Patrz na południe!
Najlepsze miejsce do życia w Stanach
„Ale tu pusto” – przyszło mi na myśl, gdy pierwszy raz zobaczyłam Arizonę. Byliśmy w małym miasteczku Williams, 2 godziny jazdy od Mesy, jednego z najlepszych do życia miast w Stanach. Według raportów, to w tej okolicy najlepiej zamieszkać. Był kwiecień 2017 roku. Do Arizony przyjechaliśmy nocą, prosto z lotniska, w ciemnościach. Dopiero rano, z okna hotelu zobaczyliśmy, jak wygląda ta ziemia. Otaczały nas góry i półpustynia. Góry zbudowane były z ciemnoczerwonego kamienia zmieszanego z brązowym żwirem. Ziemia miała kolor miedzi. W tym nieprzyjaznym gruncie, tkwiły kępki niskiej trawy i krzewinki wysokości borowiny. Było ciepło i słonecznie, tak samo w południe, po południu, ale nie wieczorem. O jak się zdziwiłam, gdy o 20-stej wysiadłam z samochodu w krótkich spodenkach. Było przeraźliwie zimno. No tak, przecież w szkole mówili, że na pustyni różnica temperatur w dzień i w nocy może się wahać o kilkanaście stopni, szczególnie w kwietniu. Szkoda, że przypomniałam sobie dopiero jak mnie zatrzęsło z zimna.
I pomyśleć, że to w takiej okolicy ulokowane jest jedno z najlepszych miejsc do życia w tym przedziwnym kraju. Zaledwie 200 km dalej, pośrodku tej pustyni, gdzie w dzień można się roztopić a w nocy zamarznąć, leży właśnie Mesa. Zajmuje 4 miejsce w rankingu najlepszych miast do życia w Stanach.
10 najbezpieczniejszych, najlepszych do życia amerykańskich miast
Według raportu przeprowadzonego w 2018 roku dla time.com, 10 najlepszych do zamieszkania miast w USA to:
- Austin, Texas
- Raleigh, North Carolina
- Virginia Beach, Virginia
- Mesa, Arizona
- Seattle, Washington
- San Diego, California
- Colorado Springs, Colorado
- Lexington, Kentucky
- Jacksonville, Florida
- Columbus, Ohio
Jako stworzono ten ranking?
Pod uwagę wzięto miejscowości z ponad 300 tys. mieszkańców i porównano wskaźniki dotyczące ilości przestępstw. W ten sposób wybrano najbezpieczniejsze miasta w USA. W tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę także wskaźniki ekonomiczne i demograficzne, m.in. koszty życia, przychody mieszkańców, ceny nieruchomości, różnorodność etniczną. Na końcu, twórcy raportu, pojechali do badanych miejscowości, przeprowadzili wywiady z mieszkańcami, pokręcili się po okolicy, żeby sprawdzić, czy coś im nie umknęło. W rezultacie postał raport o dużych miastach dostępny tutaj. Utworzono także ranking, mówiący które miasta w USA są najbezpieczniejsze i najlepsze do mieszkania. Na liście znalazły się miejscowości z różnych stanów, długości i szerokości geograficznych. Jeśli myślisz o przeprowadzce, to masz w czym wybierać :).
Raporty raportami a życie życiem
Szukasz najbezpieczniejszego miasta, stanu w USA, gdzie szybko można dorobić się domu? To patrz na listę powyżej. To tyle w teorii. Zejdźmy lepiej na ziemię. Ilu z nas, decydując się na emigrację, w ogóle spojrzy na te dane? Zazwyczaj jedziemy za granicę, bo akurat trafiła nam się praca w tym, a nie innym mieście, mamy tam rodzinę albo jakiś punkt zaczepienia. Ale nie martw się, nie czytasz tego na marne! Informacje z tego postu możesz wykorzystać, żeby zabłysnąć wiedzą na imprezie. 🙂 No chyba, że naprawdę, tak na zimno, szukasz idealnego miejsca, patrząc przez pryzmat statystyk. To podziwiam i odsyłam do raportów.
Zaskoczyło Cię, że w tym gronie zabrakło Nowego Yorku, Chicago czy Bostonu? Daj znać.
11 komentarzy
nie do końca zaskoczeni 😉 w tych statystykach jest kilka miast które chciałabym odwiedzić i to bardzo! cieszę się że zamieściłaś kolejny post sprawia mi to duża przyjemność. Stany zawsze są w moich myślach to mega intrygujący kraj o którym warto czytać poznawać i marzyć jeśli nie ze względu na miasta i ludzi to na pewno z powodu niesamowitej przyrody. pozdrawiam 🙂 asia
Tyle tu jest do zobaczenia, że sama nie wiem co następne! Pozdrawiam w ten zimny wieczór 🙂
Zawsze ciągnęło mnie do tych wielkich miast, typu Nowy Jork albo Los Angeles. Ale od kiedy obejrzałam „Breaking Bad”, mam ochotę odwiedzić takie stany jak Nowy Meksyk czy Arizona 🙂 Z tego raportu najbardziej kusi mnie Jacksonville, ale średnia temperatura to dla takiego zimowca jak ja zbrodnia w biały dzień, haha!
Arizona to niesamowite miejsce, polecam, szczególnie jeśli lubisz piesze wycieczki. A te wszystkie kaniony rzeki Colorado – coś pięknego!
Mnie zawsze marzyła się wyprawa do Kalifornii, ale biorąc pod uwagę mój lęk prze lataniem, to raczej się nie uda 😉
To w Arizonie całkiem podobnie jak u nas na Szczycie – w lecie w dzień bywa gorąco, a wieczory zawsze zimne 😀
W Arizonie w lecie to grzeje w dzien oraz w nocy. W zimie lub na wiosnę moze tak jest, ze w dzien cieplo, a chlodno w nocy.
Ja byłam wczesną wiosną i taka właśnie pogoda mnie przywitała.
Witam, dziękuję za ten artykuł, czyta się z zaciekawieniem i przyjemnością. Temat, który jest mi szczególnie przydatny w kontekście chęci emigracji. Padają propozycje ciekawych miejsc, w których -kto wie- może uda mi się zamieszkać. Mieszkanie w USA to moje marzenie i chociaż póki co jest to tylko strefa marzeń, to powoli zaczynam research by upewnić się czy jest to droga, którą na pewno chcę obrać.
Pozdrawiam!
Bardzo ciekawy artykuł 😀 mam pytanie, czy można prosić o aktualny link do raportu o dużych miastach? ten istniejący przekierowuje na ogólny portal time.com
Dziękuję za informację, aktualne rankingi (lipec 2021) znalazłam tutaj: https://www.bankrate.com/real-estate/best-places-to-live/us/, https://www.businessinsider.com/us-news-best-places-to-live-in-america-2016-3.