Ile kosztuje życie w USA – jakie są zarobki i wydatki w Stanach

Na pytania o zarobki i wydatki najlepiej odpowiedzieć tak, jak odpowiadają politycy “to zależy” głównie od tego, gdzie mieszkasz. Ale ja lubię konkrety, dlatego w tym artykule znajdziesz liczby i statystyki – ile się zarabia i ile wydaje w Stanach.

 

koszty w usa dom

 

Ile się zarabia i wydaje w USA

 

Jesteś tutaj, żeby zobaczyć konkretne liczby i informacje na temat zarobków i wydatków w USA i takie dostaniesz. Opieram się na danych uśrednionych pochodzących z badań z pierwszego kwartału 2019 roku (źródło 1 i źródło 2) Pamiętaj, że to średnie statystyczne, a wiesz jak to jest ze średnią – ja i krzesło, na którym siedzę mamy średnio po 3 nogi.

 

Jakie są zarobki w Stanach

 

Średnie zarobki w USA, w przeliczeniu na osobę, wynoszą 905 dolarów tygodniowo, czyli około $47060 rocznie. Np. w mojej okolicy, mniej więcej tyle zarabia pracownik administracyjny zbierający podatki, opiekun społeczny czy dozorca (źródło). W rodzinie zazwyczaj pracują 2 osoby, tak więc dochód gospodarstwa domowego wynosi około 94 tys. dolarów rocznie. Przed opodatkowaniem. W USA zarobki zawsze podaje się brutto. Od tej sumy należy odliczyć od tego około 25-30% na podatki i składki. Po odcięciu tych kosztów rodzina ma do wydania około 5,5 tys. dolarów miesięcznie.

 

 Ile się wydaje w USA

 

  • Mieszkanie – Wynajęcie kawalerki kosztuje około 800 dolarów miesięcznie, mieszkania z salonem i 1 sypialnią około 1000 dolarów, a z dwoma sypialniami już 1200 dolarów. Przeciętna cena domu w mojej okolicy to około 322 tysiące dolarów, czyli dochód gospodarstwa domowego z niewiele ponad 3 lat.
  • Transport – Na transport rodzina wydaje miesięcznie około 750 dolarów (benzyna, ubezpieczenia, kredyt na samochód).
  • Ubezpieczenie medyczne i służba zdrowia – Dość dużo wydajemy na ochronę zdrowia – około 1000 dolarów. W USA system działa tak, że najczęściej firma zapewnia ci ubezpieczenie, ale opłaca tylko około 70-80 procent kosztów, resztę płacisz sam, na każdego członka rodziny. W praktyce oznacza to, około 400-500$ miesięcznej składki, którą musisz opłacić z własnej kieszeni plus koszty za wizyt u lekarza. Mimo, że mamy ubezpieczenie, to zawsze przy wizycie w placówce medycznej trzeba zapłacić od 20 dolarów, do kilkuset dolarów za pobyt na izbie przyjęć. Chyba, że masz bardzo drogi plan ubezpieczeniowy i płacisz bardzo wysokie składki co miesiąc, np. 1000 dolarów. No i kilka tysięcy dopłaca ci firma.
  • Żłobek/przedszkole – Koszt oddania dziecka do żłobka /przedszkola na 8 godzin dziennie to wydatek około 1100 dolarów na miesiąc.
  • Zakupy spożywcze, rozrywka, rachunki – Ile wydaje się na jedzenie? Średnio rodzina przeznacza około 1000-1500 dolarów miesięcznie na zakupy spożywcze, gotowe dania i posiłki poza domem. Na rozrywkę przeznacza się około 200 dolarów, a na rachunki około 500.

 

usa zycie koszty dom

 

Podsumowanie zarobków i wydatków

 

Przy zarobkach około 5,5 tys. miesięcznie, rodzina wydaje około… 5 –5,5 tys. dolarów. 🙂

I takie są realia. Większość Amerykanów żyje od pierwszego do pierwszego, bez znacznych oszczędności. Jednak standard życia jest tutaj dość wysoki w porównaniu z Polską. Zarabiając przeciętnie stać cię na wynajem mieszkania, jeździsz w miarę nowym samochodem, nie oszczędzasz na jedzeniu, w weekendy wychodzisz do kina czy restauracji a w razie potrzeby masz zapewnioną opiekę medyczną na wysokim poziomie.

I tutaj brałam pod uwagę średnie zarobki i wydatki w USA. Pamiętaj, że statystyki zaniżają osoby, z różnych powodów nie wykazujące dochodów (praca na czarno, zasiłki) i pracujący na niskopłatnych stanowiskach jak np. kasjerzy w sieciówce supermarketów. Z drugiej strony wykształceni specjaliści, ludzie biznesu, menedżerowie na stanowiskach kierowniczych, inżynierowie, lekarze mogą cieszyć się dwu, trzy, cztery razy większym stawkami. Ale nawet za średnią krajową spokojnie starcza na normalne życie bez liczenia wydatków i jeszcze na wakacje. 😊

Zaskoczyły Cię liczby?

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *