Jak odnaleźć rodzinę w Stanach czyli poradnik krok po kroku

Wstęp będzie krótki i konkretny. W tym poście znajdziesz podpowiedzi jak odnaleźć zaginioną rodzinę, przodków, znajomych w Stanach. Podaję tu linki do kilku miejsc w Internecie, od których warto rozpocząć. Z dowolnego miejsca na świecie i zupełnie ZA DARMO.

jak odnaleźć rodzinę w USA

Szukanie zaginionych krewnych i przodków w Stanach

 

Twój krewny dawno temu przyjechał do Ameryki i kontakt się urwał? Minęło sporo czasu? 50 lat? 100 lat? Chcesz po latach odnaleźć jakiś ślad po nim? Zastanawiasz się, czy szukanie przodków w USA – po tylu latach – jest możliwe? Tak, możliwe. W Internecie funkcjonuje kilka darmowych baz danych, od których możesz zacząć szukać.

Jakich informacji potrzebujesz, żeby odnaleźć rodzinę w USA

 

Im więcej tym lepiej. Minimum to nazwisko, imię i szacowany czas przyjazdu do USA. Dobrze jest też znać miejscowość pochodzenia, gdzie leżała, w obrębie jakiego zaboru (jeśli było to przed 1918). Nie musi być dokładny rok, ale raczej pojęcie czy było to pod koniec XIX wieku czy w połowie XX-go. Jeśli nie masz takich danych spróbuj popytać po rodzinie albo wybrać się do proboszcza. To w księgach parafialnych notowano informacje o narodzinach, ślubach i zgonach. Zaborcy często stawiali takie wymaganie księżom, dzięki czemu dzisiaj mamy te dane. Zapisywano tam często również wyznawców innych religii, jeśli w okolicy nie było komu tego robić, bo nie było synagogi. Pamiętaj o tym, że ze względu na język zaborców, imiona i nazwiska mogą być zarejstrowane w rosyjsko lub niemiecko brzmiącej formie. Z kolei tutaj http://dir.icm.edu.pl/pl/ i tutaj http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny możesz sprawdzić jak zapisywano nazwy miejscowości w przeszłości.

flaga USA

 

Płatne i darmowe serwisy

 

Jest wiele płatnych opcji, jak np. Ancestry.com, ale ja będę tutaj skupiać się na tych darmowych. Jak pozbierasz trochę danych to potem możesz próbować z tym serwisem, ale na razie zobacz, ile dasz radę dowiedzieć się za darmo. Płatna baza danych Ancestry.com opera się na podobnych źródłach, jak opisywane przeze mnie serwisy. Zanim zainwestujesz w konto na Ancestry.com, warto sprawdzić czy w ogóle możesz odnaleźć jakiś ślad. Taka moja rada, ale rób, jak chcesz 😉

O czym pamiętać

 

Przeszukując bazy danych pamiętaj o tym, że w Stanach imię, nazwisko czy miejsce urodzenia Twojego krewnego może być zapisane w innej formie językowej: po angielski, niemiecku czy rosyjsku. Próbuj różne kombinacje. Pamiętaj jeszcze, że Amerykańscy urzędnicy, przed erą komputerów, zapisywali dane imigranta ze słuchu i mogli zrobić to z błędem, przeinaczyć, imię zapisać jako nazwisko i na odwrót. Mojego prapradziadka, który nazywał się Tomasz Kumięga z Tarnowa znalazłam zapisanego jako Tom Kumig from Galicja, Austria. Jego żona Katarzyna wpisana była w danych amerykańskich jako Katharina Kumig – ani to polsku ani po angielsku. Kombinuj, nie poddawaj się.

Skąd biorą się dane

 

W USA istnieje coś takiego jak Public Records, bazy danych dostępna dla wszystkich, zawierające informacje m.in. ze spisów powszechnych i publicznych danych sądowych, gminnych. Jeżeli ktoś z Twojej rodziny mieszkał w USA w czasie spisu powszechnego, to będzie o nim informacja online. Takie spisy robione w Stanach już od końca XVIII wieku. Jeśli ktoś kupił kiedykolwiek dom w USA, ożenił się, zrobił obywatelstwo, to też znajdziesz o nim kilka podstawowych danych. To Ameryka, tu RODO nie obowiązuje.

Innym źródłem są bazy danych o imigrantach, szczególnie jeżeli przybyli po roku 1892. Wówczas, każdy imigrant przybywający do USA musiał zatrzymać się na Ellis Island i przejść obowiązkową inspekcję. To do tego jednego miejsca przypływały statki z Europy. Na wyspie sprawdzano stan zdrowia i podstawowe dane. Te dane przechowywane są teraz w zbiorach Muzeum Imigracji na Ellis Island w Nowym Jorku. Kilka lat temu zaczęto rękopisy przepisywać do internetowej bazy danych. W tej chwili można znaleźć tam informacje o 65 milionach przyjezdnych, przybyłych pomiędzy 1892 a 1957 rokiem.

Przed 1892 również notowano dane o imigrantach i dostępnych jest kilka baz danych, zarówno ze statków przypływających do USA jak i amerykańskiego urzędu imigracyjnego.

Od czego zacząć

 

Proponuję zacząć tutaj: www.familysearch.org – załóż darmowe konto. Później w wyszukiwarce wpisz tyle informacji ile znasz: www.familysearch.org/search/hr/search Pamiętaj o możliwych kombinacjach imion, nazwisk, miejscowości. To baza danych, która od razu wyszukuje informacje w amerykańskich spisach powszechnych, bazach danych imigrantów, ale i uwaga – polskich danych, np. z polskich parafii i grup wyznaniowych. Tutaj powinno już coś być, np. informacja o roku przyjazdu do USA.

Warto poszukać też tutaj:

 

Bazy danych o imigrantach:

www.libertyellisfoundation.org/passenger niedawno uruchomiona, największa baza danych o imigrantach przybywających pomiędzy 1892 a 1957. Odnotowano tu 65 milionów nazwisk. Darmowa rejestracja

www.castlegarden.org tu też można coś znaleźć, chociaż jest tam o wiele mniej danych, głównie z przed 1891 roku

jri-poland.org/ baza danych o Żydach mieszkających w dawnej Polsce

 

Rejestry ze statków:

Największa emigracja miała miejsce w czasach, gdy Polski na mapie nie było. Imigracji z dawnych ziem polskich najczęściej przypływali do USA statkami z portów w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Poniżej bazy danych z różnych krajów. Zajmie to trochę czasu, ale warto poszperać:

www.theshipslist.com ta baza danych opiera się w dużej mierze na Ancestry.com, ale podstawowe wyniki wyszukiwania dostaniecie za darmo

immigrantships.net statki kursujące na całym świecie

immigrantships.net/austria_poland dane o pasażerach z Galicji

www.germanroots.com/hamburg.html statki płynące z Hamburga

www.passengerlists.de informacje na temat pasażerów różnych niemieckich statków

www.germanroots.com/passengers.html kolejna baza danych statków z Niemiec

www.gjenvick.com– bardziej pracochłonne wyszukiwanie. Listy pasażerskie z różnych statków przypływających do USA pomiędzy 1880 a 1950 rokiem. Klikając na nazwę statku obok obrazka dostaniecie się do listy pasażerów.

 

Naturalizacja

Tutaj z kolei można poszukać informacji o osobach, które zostały obywatelami USA, czyli przeszły naturalizację, a pochodziły z dawnych i obecnych ziem niemieckich:

germanroots.com/naturalization.html

Do dzieła!

 

No to masz kilka podpowiedzi gdzie i jak zacząć. Może to zająć trochę czasu, ale spróbuj. Nigdy nie wiadomo na jaki ślad trafisz. Powodzenia!

Dajcie znać, czy linki się przydały i jak Wam poszło! Jeśli znacie jeszcze inne, darmowe źródła, odzywajcie się. Dopiszemy do listy!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, proszę o udostępnienie. Dziękuję!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *