Strona główna Problemy Ameryki Posiadanie broni w USA – jak to jest naprawdę

Posiadanie broni w USA – jak to jest naprawdę

autor Aga

Prawo po posiadania broni to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w USA. Często mówi się, że powinno zostać zaostrzone. To jak to jest z tą bronią? Czy tak łatwo mieć w USA pistolet?

usa arizona droga

 

Prawo zapisane w Konstytucji

 

Druga poprawka do Konstytucji z 1791 roku mówi o tym, że prawo społeczeństwa do posiadania broni nie będzie naruszane. Przez lata zmieniały się akty prawne, interpretacja przepisów, regulacje. Prawo do posiadania broni dalej funkcjonuje, ale nie jest ono nieograniczone. To nie jest tak, że każdy, wszędzie w USA może wejść do sklepu z bronią i kupić sobie pistolet. Funkcjonują ograniczenia i zakazy, według których nie można kupować niektórych rodzajów broni. Nie mogą jej mieć osoby poniżej 18 roku życia, skazani wyrokami, z problemami psychicznymi. To przepisy ogólne. Szczegółowo o tym, czy i na jakich zasadach można kupować broń w konkretnym miejscu, decyduje prawo lokalne. Poszczególne stany regulują jak, komu i na jakich zasadach można sprzedać pistolet.

 

Każdy stan sam ustala przepisy

 

Tak więc teoretycznie, we wszystkich stanach USA można posiadać broń, a konkretne regulacje pod jakimi warunkami, nakłada każdy stan dla siebie. W jednych stanach będzie prościej, w innych trudniej. Pod tym względem Ameryka jest zróżnicowana.

 

Stany, w których wymagane jest pozwolenie na broń

 

Niektóre stany wymagają zdobycia specjalnego pozwolenia na kupno broni lub sprawdzenia przeszłości kryminalnej aplikanta. FBI prowadzi bazę danych osób, które ubiegają się o takie pozwolenie. Sprawdza się ich dane, czy, kiedy i za co osoby te były karane. Czasami, trzeba jeszcze przejść odpowiednie szkolenie. Stany, w których mniej lub bardziej sprawdza się osobę kupującą broń to: California, Connecticut, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Hawaje, Illinois, Iowa, Massachusetts, Michigan, Maryland, New Jersey, Nebraska, Karolina Północna, Oregon, Pensylwania, Pensylwania, Rhode Island, Waszyngton

W praktyce, w niektórych stanach wymogi stawiane osobom chcącym posiadać broń są tak wysokie, że mało kto jest je w stanie spełnić. Skutkiem tego, mimo prawa do posiadania broni, mało kto dostaje pozwolenie na nią. Tak jest np. W Californii, stanie Nowy Jork czy na Hawajach.

 

W jakich stanach można mieć broń bez szkolenia i pozwolenia

 

Są też stany, w których można kupić bron dużo łatwiej, bez pozwolenia i często bez jej rejestracji, a mianowicie: Alaska, Alabama, Arizona, Akransass, Colorado., Floryda, Georgia, Indiana, Idaho, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Vermonth, Michigan, Minnesota, Missisipi, Missouri, Montana, Nevada, New Hampshire, New Mexico, Ohio, Oklahoma, Oregon, South Carolina, South Dakoa, Tennessse, Texas, Utah, Virginia, West Virginia, Wyoming,

 

Ilu Amerykanów ma broń i po co

 

Z tych badań przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że  Co 3 Amerykanin posiada broń. Ponad 60 procent z nich twierdzi, że ma tylko ją do obrony, a około 30 % wykorzystuje ją do polowań. 40 % z pośród osób posiadających broń potwierdza, że jest ona naładowana, gotowa do użycia i w ich zasięgu, kiedy są w domu.

 

Te same badania mówią o tym, że około 60% Amerykanów zgadza się z opinią, że prawo do posiadania broni powinno zostać zaostrzone. Jednak, jeśli zapytać ich czy uważają, że zapobiegnie to strzelaninom, to zdania są podzielone – połowa zgadza się a druga połowa twierdzi, że nie ma to znaczenia. Za argument podają fakt, że osoby zdesperowana, chcące wywołać strzelaninę zawsze mogą kupić bron niezarejestrowaną, z nielegalnego źródła. I tak nie mają nic do stracenia.

 

USA Dziki Zachód

 

Ofiary postrzałów

 

Co roku wiele osób pada ofiarą przemocy z użyciem broni. Chcąc przybliżyć Ci obraz sytuacji też posłużę się danymi. Tak najlepiej zobrazuję skalę problemu. Pamiętaj jednak, że za każdą z tych liczb kryje się człowiek, który stracił życie i jego rodzina, której życie na zawsze się zmieniło.

W 2017 roku, na 100 tys. osób, około 12 zginęło w wyniku postrzelenia. To tak jakby 12 osób postrzelono w liczącym 100 tys. mieszkańców Tarnowie, Kaliszu czy w Słupsku.

Te same badania potwierdzają też, że 44% Amerykanów zna kogoś, kto został postrzelony – przypadkowo lub celowo. Czyli prawie połowa mieszkańców USA miała osobiście kontakt z ofiarą postrzelenia.

 

Dostępność do broni w USA

 

To nie jest tak, że w dowolnym miejscu w Stanach można bez problemu, legalnie kupić broń. W niektórych stanach trzeba uzyskać specjalne pozwolenie, podobnie jak w Polsce. W innych, sprawa rzeczywiście jest dużo łatwiejsza. Czy i jak prawo się zmieni? Nie wiem. Czy powinno? Jak myślisz?

6 komentarzy
5

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

6 komentarzy

Marek 16 listopada, 2019 - 10:39 AM

Podrzucam mój artykuł odnośnie problemu „czy broń palna może pomóc realnemu człowiekowi?”. http://www.marekczuma.pl/2018/07/03/bron-palna-moze-realnie-pomoc-zwyklemu-obywatelowi/

Fakty są takie, że raczej nie idzie w parze dostępność legalnej broni i ilość przestępstw;-) Te są dokonywane zdecydowanie w większości w określonych miejscach, w dzielnicach gangowych.

Co do strzelanin, warto zaznaczyć, że są one dokonywane niemal zawsze w strefach wolnych od broni. To oczywiście najlepszy wybór dla mordercy (z jego perspektywy patrząc).

Jako ciekawostkę powiem, że w Polsce broń czarnoprochową można kupić… bez zezwolenia i jest ona bez reglamentacji. I nie mamy z nią problemów:-) Można wejść na allegro i po prostu kupić rewolwer za 1000 zł.
Pozdrawiam;-)

Odpowiedź
Jan 3 stycznia, 2021 - 8:10 PM

Broń czarnoprochowa jest w Polsce bronią niewymagającą zezwolenia – fakt. Niestety, legalny zakup samego czarnego prochu na terenie RP wymaga posiadaniap europejskiej karty broni palnej, co może być problematyczne dla przeciętnego „kowalskiego” ;).

Odpowiedź
Marek 26 stycznia, 2022 - 1:07 PM

ale tylko od koncesjonowanych sprzedawców, prywatnie od znajomego możesz kupować proch bez ograniczeń

Odpowiedź
Smuta 27 lipca, 2022 - 3:21 AM

Mylisz się 🙂 Jeżeli znajomy nie posiada koncesji na obrót materiałami wybuchowymi to nie moze Ci sprzedać nawet grama prochu bo popełnia w ten sposób przestępstwo. Jeżeli posiada to może to zrobić tylko na EKB. Legalnie możesz kupić bez EKB w np. w Czechach i sobie przywieźć do 20kg jednorazowo. W przypadku kontroli drogowej musisz do tego posiadac dużą gaśnicę oraz potwierdzenie, że jesteś posiadaczem broni CP.

Odpowiedź
Mariusz 31 maja, 2022 - 2:55 AM

Moim zdaniem powinny być badania testy opinia psychiatry jeżeli jest ok to czemu nie.Ktos jak chce kupić kupi to jak z narkotykami .Tylko zanim taki bandyta wejdzie do domu gdy społeczeństwo jest uzbrojone zastanowi się ze może go czekać kulki.W Polsce jak było zacofanie tak jest w razie czego zostaja ziemniaki do obrony choć i ich cena nie dlugo przerośnie pewnie portfel przeciętnego Polaka.

Odpowiedź
Hubert 13 czerwca, 2022 - 12:01 AM

Moim zdaniem dopóki broń jest używana do obrony własnej powinna być jak najbardziej dozwolona

Odpowiedź

Zostaw komentarz