Strona główna Emigracja Samozatrudnienie w USA – jak wygląda jednoosobowa działalność gospodarcza

Samozatrudnienie w USA – jak wygląda jednoosobowa działalność gospodarcza

autor Aga

Kiedy kilka lat temu myślałam o rozpoczęciu samozatrudnienia w Stanach, spodziewałam się morza biurokracji. Tymczasem okazuje się, że to bułka z masłem. Brzmi zbyt prosto, żeby było prawdziwe?

działalność gospodarcza w usa

 

Self-employed czyli czym jest samozatrudnienie w Stanach Zjednoczonych

 

W USA osoba samozatrudniona (self-employed) to taka, która prowadzi działalność gospodarczą bez osobowości prawnej. Urząd podatkowy traktuje Ciebie i Twoją firmę jako jedno. W praktyce oznacza to tyle, że jesteś osobiście odpowiedzialny za podatki, zobowiązania i działania swojej firmy.

 

Osoba samozatrudniona, według regulacji prawa podatkowego w USA to:

  • firma jednoosobowa (sole proprietor) lub niezależny wykonawca (independent contractor)
  • członek spółki osobowej
  • osoba prowadząca interesy w swoim własnym imieniu, nawet w niepełnym wymiarze godzin

W praktyce osobą samo zatrudnioną będzie pani sprzedająca wydziergane przez siebie swetry, pan naprawiający telewizory w przydomowym garażu jak i informatyk, który po godzinach w biurze, tworzy strony www dla powyższych osób.

 

Rozpoczęcie samozatrudnienia

 

Co należy zrobić, by zarabiać jako osoba samozatrudniona? Trzeba po prostu zacząć pracować i płacić podatki. Tyko tyle. Nie ma obowiązku rejestracji firmy jednoosobowej w żadnym urzędzie, chyba, że działalność, którą wykonujemy wymaga specjalnych licencji i pozwoleń.

 

Licencje i pozwolenia i wiążące się z tym dodatkowe formalności wymagane są w branżach związanych m.in.: z żywnością, lotnictwem, bronią, hodowlą, uprawą, logistyką, medycyną, prawem, finansami i nieruchomościami. W pozostałych przypadkach, jeśli nie chcesz rejestrować własnej marki i logo i zatrudniać innych, a biznes prowadzić pod swoim imieniem i nazwiskiem, nie musisz niczego zgłaszać.

 

System podatkowy w USA

 

W Stanach Zjednoczonych, w przypadku samozatrudnienia odprowadza się podatek do 3 różnych instytucji:

 

  • do federalnego urzędu podatkowego (IRS) – płacimy podatek dochodowy i podatek od samozatrudnienia. Podatek dochodowy jest progresywny, stawka podatkowa zależy od wysokości dochodu. Z kolei na podatek od samozatrudnienia składają się składki na ubezpieczenie społeczne i system zdrowotny, wynosi 15,3% od dochodu. Nie ma tu stałej składki jak w polskim zusie. Nie zarabiasz nic – nic nie płacisz.
  • do stanu – podatek dochodowy – stawka różni się w konkretnych stanach, np. w Pensylwanii wynosi 3.07%, w Illinois 4.95%, a w Kalifornii, w zależności od dochodu od 1%-13.3%
  • do lokalnych władz – podatek dochodowy – stawka różna, w zależności od położenia konkretnej jednostki administracyjnej. W naszym Township, czyli jakby gminie, wynosi 1% dochodu.

 

W przypadku, gdy rozpoczynasz działalność gospodarczą bez żadnych licencji, twoim obowiązkiem jest jedynie zapłacić zaliczkę na poczet podatku 4 razy do roku. Co to znaczy? Pod koniec każdego kwartału, musisz oszacować, ile mniej więcej wyniósł zysk z Twojej działalności i wysłać do IRS, stanu i lokalnych władz przelew. Dokładnie to samo robią pracodawcy podczas wypłaty, tylko dzieje się to z automatu, a tu trzeba pamiętać samemu, albo zlecić to księgowemu.

 

Po zakończonym roku podatkowym rozliczamy się szczegółowo, uwzględniając wszelkie wydatki związane z biznesem. Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Na rozliczenie jest zazwyczaj czas do 15 kwietnia. Wtedy, podobnie jak w Polsce, składamy zeznania i wysyłamy je do IRS, stanu i lokalnych władz. Praktycznie wszystko odbywa się dziś online, poprzez specjalne programy, które krok po kroku prowadzą przez formularz. W przypadku nadpłaty instytucje podatkowe zwracają nam pieniądze, a jeśli wpłaciliśmy za mało dopłacamy.

 

Progi podatkowe w USA w 2021 wyglądają tak:

podatek dochodowy usa

Progi podatkowe w USA, źródło:https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040es.pdf

 

Rozliczanie się w praktyce

 

Przyjmijmy, że przedsiębiorca mieszkający w mojej okolicy, zarobił w 1 kwartale roku (od 1 stycznia do 31 marca) $20000. Do 15 kwietnia powinien wysłać przelew do IRS, stanu Pensylwania i swojej gminy. Bezpieczną praktyką, jest wysyłanie około 25%-30% zaliczki na poczet podatków federalnych (dochodowy i samozatrudnienia). Wyśle więc około $5000 do IRS, $614 do stanu Pensylwania (stałe 3,07%) i $200 (1%) do lokalnej gminy. I tak 4 razy do roku. Po zakończeniu roku podatkowego rozliczy się dokładnie i dopłaci, lub otrzyma zwrot podatku zarówno od IRS, stanu jak i lokalnego biura.

 

Po doświadczeniach z Polski byłam bardzo zaskoczona prostotą rozpoczęcia i prowadzenia działalności w USA. W obecnych czasach, mając do dyspozycji mnóstwo aplikacji i programów księgowych można samemu rozliczać swój mały biznes.

Nie wiem, jak jest teraz w Polsce, ale mam nadzieję, że wprowadza się ułatwienia na małych biznesów.

Jesteś na bieżąco? Daj znać, jak wygląda sytuacja? Czy jest podobnie? Prościej? Trudniej?

10 komentarzy
3

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

10 komentarzy

Marek 9 lipca, 2021 - 9:43 AM

Dzięki za ten artykuł! Bardzo fajne rozwiązanie:-). Jeśli chodzi o Polskę, to wiadomo – zawsze może być prościej. Natomiast prawda jest taka, że powstały różne ułatwienia:
1. Działalność nierejestrowana – dla małych zarobków (obecnie 1400 zł miesięcznie) w ogóle nie trzeba niczego rejestrować. Płacisz tylko PIT (17%/32%) oraz czasami VAT. To taki ukłon w stronę osób, które chcą spróbować z „firmą na start”.
2. ZUS od dochodów poniżej pewnego progu – żeby nie zajeżdżać małych. To co prawda jest skonstruowane w dziwny sposób, ale jest.

No i szczerze powiem, że w porównaniu z USA to te podatki naprawdę są znośne. Podatki od dochodu łącznie na poziomie 20-30-parę % (w zależności od ZUSu, to skomplikowane). Do tego VAT.

No i są biura księgowe. Dla chcącego nic trudnego!

A czym ty się zajmujesz? Opiszesz to?;>

Odpowiedź
Aga 9 lipca, 2021 - 3:37 PM

Super się czyta, że w Polsce zaczyna się doceniać mały biznes. Tutaj mówi się, że to właśnie małe firmy budują Amerykę i ciężko się z tym nie zgodzić.

Stawki podatkowe, na pierwszy rzut oka nie wyglądają przyjaźnie, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka ulg i przywilejów, z których korzysta się w przypadku prowadzenia biznesu. W ostatnich latach wprowadzono np. ulgę dla małych firm (można było odliczyć do 20% przychodu). Teraz może się to zmienić, bo obecna administracja idzie w kierunku zwiększenia wydatków socjalnych, a na to trzeba skądś brać ;). Czas pokaże czy i jak zmieni się prawo podatkowe wobec małych przedsiębiorców.

A ja pracuję w branży IT 😉

Odpowiedź
Agata 9 lipca, 2021 - 12:41 PM

A jak w USA weryfikuje się wysokość dochodów u takich małych przedsiębiorców? Czy też muszą mieć kasę fiskalną czy państwo ufa im na słowo ? A u nas jest w sumie też wszystko bardzo proste.Ja prowadząc działalność jednoosobową rozliczam się ryczałtem więc płacę 3% podatku od mojego przychodu co miesiąc na podstawie raportu z kasy fiskalnej.Wszystko od lat rozliczam sama niema w tym nic trudnego bo nie przysługują mi żadne odliczenia od podatku.Bardziej skomplikowane jest jak ktoś rozlicza się na zasadach ogólnych,jest VAT-owcem to już inna sprawa i wtedy to już trzeba mieć księgowego. 🙂

Odpowiedź
Aga 9 lipca, 2021 - 3:30 PM

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia rejestru transakcji, ale to od niego zależy jaki system ewidencjonowania zastosuje. Mogą to być księgi rachunkowe, faktury, paragony z kasy. Grunt, żeby w razie kontroli móc udokumentować swoje przychody i wydatki.

Odpowiedź
Tomek 9 lipca, 2021 - 5:03 PM

Działalność prowadzę od 5 lat z małym „haczkiem”, więc załapałem się jeszcze na końcówkę mniej lub bardziej nieprzyjaznych rozwiązań sprzed tych ok. 5 lat (jak choćby składki ZUS obowiązkowo rozbijane kiedyś w przelewach na kilka różnych kont), jak i na kilka sporych ułatwień wprowadzonych po zmianie władzy w 2015 r., ale także na cały szereg nowych wymogów wprowadzanych cyklicznie w ramach tzw. „uszczelniania systemu podatkowego” (będącego swoistym idee fixe polskiego fiskusa od owego 2015 r.). Z mojego punktu widzenia w Polsce, jak to w kraju będącym jedną nogą na Zachodzie, ale drugą nogą tkwiącego konsekwentnie od wielu lat w iście sowieckiej mentalności totalnego braku zaufania władzy do obywatela/przedsiębiorcy, prowadzenie małej firmy będącej podatnikiem VAT (przy mojej specyfice branży nie opłaca mi się uzyskanie zwolnienia z VAT) jest coraz trudniejsze i bez obsługi profesjonalnego biura rachunkowego bym się na to nie porwał. Wymóg prowadzenia ewidencji tak sprzedaży, jak i zakupów, w strukturach JPK wraz z comiesięcznym raportowaniem w tym systemie jest pierwszym z brzegu tego przykładem, nawet już przy księgowości uproszczonej dla działalności jednoosobowych.

Odpowiedź
Marita 11 lipca, 2021 - 4:06 PM

Mam pytanie z innej beczki. Czy polecisz jakieś portale, odpowiedniki OLX, gdzie można znaleźć prace, mieszkanie i wgl cos zakupić ? Pozdrawiam

Odpowiedź
Aga 11 lipca, 2021 - 5:18 PM

Cześć Marita,

polecam zajrzeć na craigslist https://craigslist.org/, tam znajdują się ogłoszenia od osób prywatnych, u mnie jest to https://philadelphia.craigslist.org/.
Po za tym, ogłoszenia od Polonii ze Wschodniego Wybrzeża są publikowane na tych stronach: https://bazarynka.com/ i https://spojnik.com/.
W USA bardzo prężnie działa też marketplace na Facebooku.

O tym jak i gdzie znaleźć pracę możesz poczytać też tutaj: https://www.uwujasama.pl/jak-znalezc-prace-w-usa-bedac-w-polsce/
Powodzenia 🙂

Odpowiedź
Ola 19 grudnia, 2021 - 5:29 PM

Wspaniale że ktoś pisze takie praktycznie wskazówki. Mam kilka pytań z życia czy jest możliwość kontaktu z tobą whatapp lub i ny ?

Odpowiedź
Aga 3 stycznia, 2022 - 8:14 AM

Cześć Ola,
napisz na maila: kontakt@uwujasama.pl
Pozdrawiam

Odpowiedź
Racjonalista 31 października, 2022 - 2:42 AM

Wysokie podatki mają. Ja, jako pracownik IT, płacę 5% zdrowotnej, 7% ZUS i 7% dochodowego dzięki IP Box (ulga między innymi dla programistów) przy dochodach około 20000 zł

Odpowiedź

Zostaw komentarz