Strona główna Życie codzienne Stany Zjednoczone USA – 15 ciekawostek, o których możesz nie wiedzieć

Stany Zjednoczone USA – 15 ciekawostek, o których możesz nie wiedzieć

autor Aga

Na rozluźnienie atmosfery podsyłam 15 ciekawostek o USA, o których możesz nie wiedzieć. W sam raz do popołudniowej kawy i wieczornej herbaty.

Statua Wolności USA

 

 1. Statua Wolności wcale nie znajduje się w Nowym Jorku

Monument był darem od Francji, przypłynął do USA w częściach, które później razem montowano. Przyglądając się z bliska widać, gdzie znajdują się połączenia poszczególnych elementów. Statua zlokalizowana jest na małej wyspie, do której podpływają promy zarówno z Nowego Jorku jak i sąsiedniego Jersey City. Wyspa i statua, technicznie rzecz biorąc, znajdują się w granicach miasta Jersey City.

 

2. Amerykanie zjadają około 40 hektarów pizzy dziennie

Pizza to ulubiony posiłek w USA. Około 93% Amerykanów na pewno zjadło przynajmniej jedną w ciągu minionego miesiąca. Dziennie, w całym kraju zjada się 10 razy więcej pizzy niż wynosi powierzchnia Rynku Głównego w Krakowie.

 

3. Jedynym narodowym trunkiem w USA jest burbon

Kongres USA potwierdził w 1964, że to właśnie ten alkohol, wytwarzany zgodnie z recepturą jest tutaj narodowym trunkiem. Prawdziwy burbon, czyli rodzaj whiskey musi w minimum 51% składać się z kukurydzy i być przechowywany w nowych, opalanych, dębowych beczkach. Po destylacji musi zawierać co najwyżej 80% czystego alkoholu, a produkt końcowy, w butelkach, minimum 40%.

 

4. Z Kentucky pochodzi 95% światowego burbonu

Beczek z tym trunkiem jest w tym stanie kilka milionów więcej niż mieszkańców. To tam wynaleziono ten trunek i tam głównie się go produkuje.

 

5. W niektórych stanach żyje więcej krów niż ludzi

W stanach: Idaho, Iowa, Kansas, Montana, Nebraska, Dakota Północna i Południowa, Oklahoma, Wyoming żyje mniej ludzi niż krów. Idealne miejsca na założenie farmy.

 

6. Krzysztof Kolumb nigdy nie był postawił stopy w Ameryce Północnej

Kolumb ze swoimi eskapadami dotarł w okolice Karaibów, do Ameryki Środkowej i Południowej. Jednak nigdy nie zjawił się w kontynentalnej części Ameryki Północnej, czyli dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

 

7. Angielski nie jest oficjalnym językiem w USA

To najpopularniejszy tutaj język, którym posługujemy się na co dzien, ale oficjalnie, rząd USA nigdy nie wydał na ten temat rozporządzenia. Zgodnie z przepisami, w USA nie ma oficjalnego, urzędowego języka. Nie jest nim ani angielski, ani żaden inny.

 

8. Obecna flaga USA została zaprojektowana przez Roberta G. Hefta

Na fladze widać 13 pasków, symbolizujących 13 założycielskich kolonii. Towarzyszy im 50 gwiazdek reprezentujących 50 stanów USA. Na początku gwiazdki ułożone były w okrąg, a sam układ zmieniał się 27 razy od czasu założenia Stanów. Obecny zaprojektował właśnie Robert G.Heft w 1960 roku. Tu możesz zobaczyć, jak flaga zmieniała się na przestrzeni lat.

 

Nowy Jork USA

 

9. Nowy Jork był pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych

To była tymczasowa lokalizacja, tuż na początku historii USA. Później, w 1791 roku, na 10 lat przeniesiono ją do Filadelfii. W tym czasie, w Maryland rozpoczęła się budowa nowej stolicy, nazwanej imieniem pierwszego prezydenta – Waszyngton.

 

10. George Washington nigdy nie zamieszkał w Białym Domu

To on wybrał miejsce na nową stolicę USA, nazwaną od jego imienia, ale nigdy nie zamieszkał w Białym Domu. Wprowadził się do niego drugi prezydent Stanów John Adams z żoną Abigail. Od tamtej pory, każdy prezydent USA zamieszkuje Biały Dom podczas swojej kadencji.

 

11. Jeden na ośmiu Amerykanów pracował dla McDonald’s

Sieciówka jest jednym z największych pracodawców w USA. Przeciętnie 1 na 8 Amerykanów, w pewnym momencie swojego życia pracował, pracuje lub będzie pracował w tej firmie. Chociaż niektórzy nie na długo.

 

12. Większość Amerykanów pracuje w 1 miejscu nie dłużej niż 5 lat

Statystycznie, mieszkańcy USA zmieniają miejsce pracy 10 razy w ciągu swojej kariery, zostając w jednym firmie nie dłużej niż 5 lat. Dlaczego? Po prostu szukają lepszych płac i możliwości. Amerykanie wolą wrócić na rynek i szukać nowego zajęcia niż tkwić w jednym miejscu, w którym nie są zadowoleni.

 

13. Przeprowadzka 11 razy w życiu

Amerykanie lubią też szukać dla siebie wygodniejszych i atrakcyjniejszych miejsc do życia. Przeciętny Amerykanin przeprowadza się 11 razy, szukając najlepszego dla siebie miejsca. Nie ma tu takiego przywiązania jak np. w Polsce.

 

14. Mustangi wcale nie pochodzą z Ameryki

Kojarzysz westerny z dzikimi koniami biegającymi po preriach? Tak, w niektórych częściach USA dalej można zobaczyć takie obrazki. Jeszcze 100 lat temu mustangi były czymś normalnym i często spotykanym. Skąd się wzięły? Zwierzęta przypłynęły tutaj razem z Hiszpańskimi ekspedycjami w XVI wieku. Część z nich dostała się na wolność i dała początek dzikim stadom. Dopiero później Indianie nauczyli się je łapać i ujarzmiać.

 

zapora Hoovera USA

 

15. Betonem z zapory Hoovera można pokryć drogę z Nowego Jorku do San Francisco

Zapora Hoovera, znajdująca się na rzece Kolorado na granicy Nevady i Arizony to najsłynniejsza tego typu konstrukcja w USA. Wylano tu 600000 ton betonu, a to starczyłoby na wybudowanie dwupasmowej autostrady ze wschodu na zachód Stanów.

 

I jak? Udało mi się czymś Cię zaskoczyć? Daj znać w komentarzu.

1 Komentarz
2

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

1 Komentarz

Frank 19 sierpnia, 2022 - 6:17 PM

Tak kilka spraw, trafiłem dzis na ten blog i będę zaglądać. Mieszkam tu chyba ponad 17 lat i jakoś niespecjalnie fascynowałem się USA. Choć znam historie, takich ciekawostek nie.

Odpowiedź

Zostaw komentarz