Strona główna Życie codzienne Święta obchodzone w USA i dni wolne

Święta obchodzone w USA i dni wolne

autor Aga

Za tydzień mamy wolny poniedziałek z okazji Memorial Day. Później 4th of July i długi weekend na Labor Day.
Jest jeszcze kilka świąt, które obchodzimy w USA. Znasz je wszystkie?

święta wolne w usa wypoczynek

 

Dzisiaj jest 17 maja. Za dokładnie 10 dni Memorial Day. W okolicy, gdzie mieszkam, oficjalnie zaczyna się sezon letni. Od tej pory na plażach, kąpieliskach będą dyżurować ratownicy, uruchomione zostają letnie atrakcje, zaczynają się festiwale, grile i pikniki. Znalezienie miejsca w hotelu przy plaży w New Jersey na najbliższy tydzień graniczy już z cudem. Zostały tylko pokoje w cenie noclegu w hotelu Trump w Nowym Yorku (około $600 za noc!). Skąd takie tłumy? Bo Memorial Weekend to jedno z niewielu świąt wypadających zawsze w poniedziałek i dających możliwość długiego weekendu.

 

Urlopy w USA

 

“W Stanach się pracuje. Dużo pracuje. Tylko pracuje.” Tak już nie raz słyszałam. Głównie od znajomych z Polski, gdzie na umowie o prace, przy kilkuletnim stażu można mieć 26 dni urlopu. W Stanach tak nie ma. W Pennsylvanii, gdzie mieszkam, firmy zazwyczaj oferują 10 dni urlopu plus 3-5 dni tzw. “personal days” czyli urlopu z powodu choroby. Po 3-5 latach pracy (zależy od firmy) zazwyczaj dostaje się 5 dni więcej. Kolejne 5 dni po 10 latach pracy. Faktycznie, w porównaniu z polskim urlopem to prawie nic. Ale przywykliśmy 🙂

 

Święta wolne od pracy w Stanach

 

Fakt, świąt i dni wolnych też jest tutaj mniej. Zazwyczaj są to święta urzędowe, a z tych religijnych to tylko Boże Narodzenie jest wolne. I Wielkanoc, ale to i tak zawsze wypada w niedzielę. Obchodzi się tylko 1 dzień świąt. 26 grudnia i w Poniedziałek Wielkanocny idziemy do pracy.

No to teraz konkretne listy.

 

Święta federalne (państwowe), kiedy wszyscy mamy wolne:

  • New Year’s Day – 1 stycznia – Nowy Rok
  • Memorial Day – ostatni poniedziałek maja – na początku obchodzone, by uhonorować żołnierzy, z wojny secesyjnej, teraz jest to dzień pamięci wszystkich żołnierzy, którzy brali udział, zginęli w służbie wojskowej na rzecz USA
  • Independence Day – 4 lipca – nazywany też “The Fourth of July” – Dzień Niepodległości w USA, na pamiątkę Deklaracji Niepodległości od Wielkiej Brytanii podpisanej tego dnia w 1776. Stany oficjalnie odłączyły się od Zjednoczonego Królestwa i ogłosiły niezależnym państwem.
  • Labor Day – pierwszy poniedziałek września. Święto Pracy w USA, można porównać z 1 Maja w Europie.
  • Veterans Day – 11 listopada – Dzień Weterana, bardzo ważne święto. W tym dniu szczególnie dziękuje się żyjącym weteranom wojennym za ich służbę. Odbywa się dużo parad i imprez na ich cześć i z ich udziałem.
  • Thanksgiving Day – czwarty czwartek listopada – święto wdzięczności i podziękowań, obchodzone na pamiątkę pierwszych osadników w USA. Obecnie święto ma na celu skupienie się na tym co dobre w naszym życiu, podziękowanie za dary minionego roku i docenienie tego co mamy. Celebrowane przez wyznawców wszystkich religii i światopoglądów.
  • Christmas Day – 25 grudnia – większość Amerykanów obchodzi święto Bożego Narodzenia tylko w tym dniu, nie ma zwyczaju świętowania w Wigilię i drugi dzień.

I to tyle 😉

 

Są jeszcze święta, gdzie zamknięte są w większości szkoły i państwowe urzędy, ale wiele zakładów pracy funkcjonuje normalnie, czyli:

  • Martin Luther King, Jr. Day – trzeci poniedziałek stycznia – świętowane by upamiętnić ruch na rzecz równych praw obywatelskich wszystkich Amerykanów, niezależnie od rasy
  • George Washington’s Birthday – trzeci poniedziałek lutego – urodziny pierwszego prezydenta
  • Columbus Day – drugi poniedziałek października – pamiątka przybycia Kolumba do Ameryki (tak, wiem, Wikingowie byli pierwsi ;))

 

Tak, dobrze widzisz – większość świąt jest ruchoma, ale wypada zawsze w poniedziałek. A tak. Skoro w USA jest mało urlopu, to wiele świat ustalono tak, by dać ludziom możliwość cieszenia się długim weekendem. Unika się sytuacji, gdzie np. 90% firmy bierze urlop w poniedziałek i czwartek, bo w środę jest święto i praktycznie tydzień nic nie funkcjonuje. Jak w Polsce w okolicach 3 maja. W ten sposób z góry wiadomo, kiedy będzie długi weekend i nie ma tygodniowych przestojów.

 

dni wolne w USA

 

Mało, ale zawsze

 

Może tego urlopu i dni wolnych nie ma w USA za dużo, ale jak się chce to można z tego wycisnąć kilka dłuższych wyjazdów w roku i nawet wizytę w Polsce. Dla chcącego nic trudnego 😉 Tak więc, nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że w Stanach tylko się pracuje. Wystarczy chcieć i się zorganizować. Ilu masz znajomych, którzy mimo 26 dni urlopu i tak nigdzie nie wyjeżdżają? I nie dlatego, że to kosztuje miliony, ale dlatego, że nie czują takiej potrzeby.

A Ty korzystasz z możliwości, które dają Ci dni wolne od pracy?

 

5 komentarzy
2

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

5 komentarzy

Matka na Szczycie 23 maja, 2019 - 10:58 PM

A jak to jest z wakacjami? Bo ja ostatnio dowiedziałam się, że dzieci w USA już mają wakacje i zastanawiam się, czy, skoro tak wcześnie je zaczynają, to czy wcześniej też potem idą do szkoły, czy mają dłuższe niż w Polsce?

Odpowiedź
Aga 27 maja, 2019 - 8:51 AM

W USA nie ma jednej daty, kiedy to kończą się zajęcia i zaczynają wakacje. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, licea, to datę zakończenia roku szkolnego każdy dystrykt (coś jak powiat) ustala sobie sam. Na północnym wschodzie zazwyczaj jest to około połowy czerwca. W mojej okolicy, tym roku, dzieci zaczynają wakacje 15 czerwca. Ale ta data może się trochę różnić w innych stanach i rejonach, np. na południu może to być wcześniej. Do szkoły dzieci wracają zazwyczaj po Labor Day, czyli w pierwszy wtorek września.
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku studentów. Ci kończą zajęcia już w maju, ale na studia wracają w połowie sierpnia. Oni już mają wakacje 🙂

Odpowiedź
Borys 5 listopada, 2019 - 12:03 PM

NO I CO ZROBIŁO SIĘ BŁĄD!!!

PS 'fouth’ powinno być fourth

Odpowiedź
Aga 6 listopada, 2019 - 1:26 PM

Borys dziękuję za czujność! Poprawiło się już 😉

Odpowiedź
Ela 18 października, 2021 - 1:36 AM

Chyba ten brak urlopu mnie najbardziej przeraza w stanach. Ja w tym roku mialam 30 dni bo 2 dni na slub i 2 opieki nad dzieckiem. I wykorzystałam je na makasa do konca wrzesnia. + l4 i sporo opieki nad dzieckiem bo corka ciagle chora.
Ja ile moge to jestem w podrozy. Po polsce i za granice. Do znajomych na weekend (a nasi znajomi mieszkaja najblizej 220km od nas i juz tylko dalej) to przydaloby się chociaz w piatek pol dnia.
Robie impreze w sobote? To znowu pol dnia albo caly w piatek zeby posprzatac i zaczac ogarniac jedzenie.
A jak impreza w piatek? To calkiem przesrane.

Poza tym chcialam napisac, ze uwielniam Twoje posty ale sa o wiele za krotkie.

Odpowiedź

Zostaw komentarz