Strona główna Podróże Zniesienie wiz turystycznych do USA – co to znaczy dla Polaków

Zniesienie wiz turystycznych do USA – co to znaczy dla Polaków

autor Aga

11 listopada 2019 wizy turystyczne do USA zostały zniesione. Nie znaczy to jednak, że można podróżować po Stanach jak po Europie. Co się zmienia, a co zostanie po staremu? Czy teraz łatwiej wyjechać do USA do pracy czy na studia? Dowiesz się tutaj.

usa zniesienie wiz

 

Zniesienie wiz turystycznych do USA

 

Zgodnie z deklaracjami władz USA, już 11 listopada 2019 zniesiono wizy turystyczne, zamiast nich wystarczy pozwolenie z ESTA. Taki dokument umożliwia podróż do USA, by pozwiedzać, wypocząć, odwiedzić znajomych. Na jego podstawie można przebywać w Stanach do 90 dni. Osoby, które chcą wyjechać do Stanów do pracy, na studia, chcą się tam przeprowadzić, w dalszym ciągu będą potrzebować wiz imigracyjnych, pozwalających legalnie zamieszkać w USA.

 

Po co w ogóle pozwolenia

 

Do USA nie można przylecieć tak łatwo jak do krajów Unii Europejskiej – na dowodzie osobistym. Na wjazd do tego kraju, potrzebne jest pozwolenie. Nie ważne czy chcesz odwiedzić ciocię, czy szukać pracy w USA – musisz mieć zgodę na podróż od USA.

 

Wizy imigracyjne i nieimigracyjne co oznaczają

 

  • Wizy imigracyjne – jest kilka rodzajów tych wiz np. pracownicze, rodzinne. Aplikujesz o nią, jeśli chcesz na stałe przeprowadzić się do USA. Pozwalają na pracę, zamieszkanie w tym kraju. Proces ubiegania się o wizy nieimigracyne jest skomplikowany, kosztowny, trzeba spełniać wiele kryteriów i niewiele osób się na nie decyduje.

 

  • Wizy nieimigracyjne – też jest tu kilka rodzajów, w zależności od celu podróży, np. wiza turystyczna na zwiedzanie lub medyczna na leczenie się w USA. Aplikujesz o taką wizę, gdy chcesz pojechać do USA na krótki czas (do kilku miesięcy). Nie daje ona możliwości legalnego podjęcia pracy, nawet przez 1 dzień, ani osiedlania się w tym kraju.

 

Jak widzisz jest wiele rodzajów wiz. Z pośród nich zostanie zniesiona tylko jednawiza turystyczna – nieimigracyjna, pozwalająca na przyjazd na do USA na krótki okres czasu, w celach turystycznych. Właśnie o taką wizę ubiega się większość Polaków.

 

Co oznacza zniesienie wiz turystycznych w praktyce

 

Zniesienie wizy turystycznej oznacza tyle, że nie trzeba osobiście jechać do amerykańskiego Konsula, by dostać zgodę na krótkoterminową wycieczkę do USA. Zamiast tego wystarczy wypełnienie wniosku online. Ułatwione zostaje podróżowanie do Stanów tylko w celach turystycznych.

Osoby chcące przeprowadzić się do USA na stałe lub podjąć tam legalna pracę, w dalszym ciągu będą musiały ubiegać się o wizy imigracyjne w amerykańskich konsulatach i wypełniać masę formalności. W wizach imigracyjnych nic się nie zmieni dla Polaków.

 

Ułatwienia dla podróżujących do USA

 

Zniesienie wiz turystycznych nie oznacza jednak, że do USA będzie można pojechać na wycieczkę ot tak, bez żadnych przygotowań. W dalszym ciągu potrzebna jest zgoda na wjazd, ale już nie wiza tylko pozwolenie z ESTA, a proces przyznawania takiej zgody jest dużo prostszy i tańszy, ponieważ Polska jest już objęta programem Visa waiver program.

 

Co to jest Visa waiver program i ESTA

 

Visa waiver to nazwa programu, który umożliwia podróżowanie do USA bez wiz turystycznych. Polska od 11 listopada 2019 jest częścią tego programu. Obywatelom naszego kraju wiza turystyczna (i wycieczka do amerykańskiego konsulatu) nie będzie już potrzebna. Zamiast niej wystarczy uzyskać akceptację przez system elektroniczny Electronic System for Travel Authorization (ESTA) w skrócie zwany ESTA. Online, z własnego domu i komputera.

 

ESTA a długość pobytu w USA

 

Taki dokument, uzyskany przez ESTA pozwala na podróż na lotnisko lub port w USA. A tam, przy przekraczaniu granicy, urzędnik zdecyduje o tym na ile wpuści Cię do Stanów. Esta tak samo jak wcześniej wiza turystyczna pozwala tylko na podróż do granicy USA. Nie daje gwarancji wpuszczenia do samych Stanów. O tym czy i na ile podróżny zostaje wpuszczony do Stanów decyduje urzędnik na lotnisku. To się nie zmienia i o tym pisałm już tutaj:

 

Jak wypełnić wniosek w ESTA

 

Obywatele krajów objętych programem Visa waiver wypłeniają wnioski ESTA poprzez stronę: https://esta.cbp.dhs.gov/esta Polska wersja językowa została już uruchomiona.

Żeby taką zgodę dostać trzeba spełnić kilka kryteriów, m.in. posiadać ważny paszport.

 

usa bez wiz

 

Plusy zniesienia wiz turystycznych

 

  • Mniejsze koszty – ubieganie się o wizę turystyczną w konsulacie pociąga za sobą opłatę w wysokości $160. Tyle trzeba zapłacić przed rozmową z konsulem. Opłata nie jest zwracana w przypadku, gdy nie dostaniemy wizy. Koszt Esty to teraz tylko $14

 

  • Szybka decyzja – w kilka minut wiesz czy kwalifikujesz się na Estę, czy nie. Do tej pory trzeba było kilka dni lub tygodni wcześniej umawiać się na spotkanie z konsulem, jechać, czekać na przysłanie paszportu z wizą.

 

  • Wygoda – wypełniasz wniosek online zamiast tracić czas na podróż do konsulatu

 

  • Większe prawdopodobienstwo akceptacji – do teraz to konsul na podstawie naszej sytuacji i swojej oceny decydował, czy dostaniesz wizę turystyczną czy nie. Jeśli podejrzewał, że z Polską nie łączą Cię silne więzi i możesz zostać w USA na stałe albo pracować tam podczas wyjazdu mógł odmówić wizy turystycznej. W przypadku ESTA, wystarczy spełnić wypisane na stronie warunki i dostajesz zgodę.

 

Minusy zniesienia wiz turystycznych

 

  • Maksymalny czas pobytu turystycznego w USA skraca się –  w Stanach turysta będzie mógł zostać 90 dni, a nie jak dotychczas 180 dni

 

  • Podróżny może zostać zawrócony z granicy USA –  Wcześniej, jeżeli konsul zdecydował, że aplikant nie kwalifikuje się na wizę do USA nie przyznawał jej i nawet nie było możliwości kupienia biletu. Teraz aplikant dostaje Estę i leci do USA. Dopiero na granicy dowiaduje się czy i na ile zostanie wpuszczony do Stanów. Jeśli w przeszłości naruszył prawo imigracyjne, urzędnik może zabronić wstępu. Taki podróżny zostaje zawrócony najbliższym samolotem do Polski. A to już więcej kłopotów i kosztów niż w przypadku odmowy wizy w Polsce.

 

Ruch bezwizowy także dla Polaków

 

Prezydent USA podpisał zgodę na zniesienie wiz turystycznych jesienią 2019, a w ciągu kilku następnych tygodni udało się dopełnić wszystkich formalności. Od listopada 2019 Polacy mogą już skorzystać z Visa Waiver Program. Podróże turystyczne do USA stają się łatwiejsze.

A Ty planujesz już wycieczkę do USA? Co chcesz zobaczyć? Wschód czy Zachód Stanów?

Masz jakieś pytania? Daj znać.

 

4 komentarze
1

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

4 komentarze

Matka na Szczycie 16 października, 2019 - 3:23 PM

Bardzo przydatny artykuł, tym bardziej, że rozmyślamy właśnie nad podróżą do Stanów 🙂

Odpowiedź
KASIA 13 lutego, 2020 - 5:04 PM

Jeśli przyjechałam do usa na wizie turystycznej w styczniu 2020 to mogę zostać 3 czy 6 miesięcy?

Odpowiedź
Aga 17 lutego, 2020 - 8:05 AM

Cześć Kasia,
skoro przyjechałaś na ważnej wizie turystycznej, a nie na ESTA, to możesz zostać do 6 miesięcy. Wszysto zależy od tego, jaką decyzję podjął urzędnik na lotnisku. Jeśli nie ma daty przy pieczątce, sprawdź to online. Poczytaj proszę tutaj – opisałam co i jak. 🙂

Odpowiedź
Zuzanna 26 stycznia, 2022 - 6:50 AM

Czy osoba przyjeżdzająca jako badacz naukowy z Uniwersytetu z grantu z UE, na wizie ESTA B1/B2, mający przebywać na badaniach 2 miesiące w jednym miejscu w USA, kontynuować badania przez kolejne 3 miesiące w Meksyku i wrócić na dokończenie badań na kolejne 2 miesiące w USA może mieć problem przy pierwszym lub drugim wjeździe do USA? Reasumując: liczba dni każdego pobytu w USA to 60 z przerwą 3 miesięczna pobytu w Meksyku.
Z góry dziękuję za odpowiedź,

Odpowiedź

Zostaw komentarz