Strona główna Podróże Kiedy można przylecieć do USA? Od listopada!

Kiedy można przylecieć do USA? Od listopada!

autor Aga

Z początkiem listopada granice USA znowu otwierają się dla turystów, ale pod pewnymi warunkami.
Jakimi?

 

usa przylot pamiątki

 

Przylot do Stanów w czasie epidemii

 

Od marca 2020 roku, czyli ponad 18 miesięcy, granice Stanów Zjednoczonych pozostawały zamknięte dla turystów. Do USA mogli przylecieć jedynie obywatele i posiadacze statusu Stałego Rezydenta. Turyści i wszyscy podróżni posiadający wizy czy promesy wizowe nie mogli przekroczyć granicy. Możliwe było to tylko w wyjątkowych przypadkach, wymagało specjalnych formalności i spełnienia ścisłych kryteriów. Dla wielu rodzin, w tym i dla mnie oznaczało to przymusową rozłąkę z bliskimi z Polski.

 

Granice w końcu otwarte

 

Przez półtora roku nikt z Europy nie mógł nas odwiedzać. Pokrzyżowało to plany wielu, w tym i moim bliskim. W lipcu 2020 roku urodził się mój synek – moje pierwsze dziecko, ale i pierwszy wnuczek, bratanek, siostrzeniec. Cała moja rodzina mieszka w Polsce i przez ten czas byliśmy odizolowani. Z takim małym niemowlakiem podróżowanie, szczególnie w czasie epidemii, byłoby co najmniej nieodpowiedzialne. To druga strona miała nas odwiedzić. Niestety ani dziadkowie, ani ciocie czy wujek nie mogli do nas przylecieć. Sytuacja trochę unormowała się dopiero w tym roku i to my, z rocznym dzieckiem wybraliśmy się do Polski. Możecie sobie wyobrazić wzruszenie i emocje po obydwu stronach :). Pewnie zauważyliście, że na przełomie 2020/21 urodziło się wiele dzieci (mówią, że to znak, że idzie nowe;)). Ja widzę to pośród naszych znajomych, tutaj, w Stanach. Rok 2020 to był istny baby boom. I wszyscy przeżywaliśmy podobne emocje, nie mogąc dzielić tych pierwszych, tak ważnych miesięcy w życiu niemowlaków, z naszymi najbliższymi. Podobnych sytuacji byli tysiące albo może nawet i miliony. Ale teraz ma to się zmienić, a raczej powrócić do normy. Takiej nowej, poepidemicznej normy.

 

lot do usa

 

Co trzeba zrobić, żeby przylecieć do USA?

 

20 września 2021 administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła, że zniesiony zostanie ban dla podróżnych z krajów Europejskiej Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Brazylii, Południowej Afryki, Indii, Chin i Iranu. Jednak aby móc przylecieć do USA, trzeba będzie spełnić pewne warunki. Poza posiadaniem pozwolenia na przekroczenie granicy w postaci ważnej wizy czy ESTA, podróżny będzie musiał być zaszczepiony i okazać negatywny test na obecność korona wirusa, wykonany w ciągu 72 godzin przed wylotem.

 

Dla wielu z nas ta wiadomość była jak promyk słońca na listopadowym niebie. Mam nadzieję, ta decyzja to znak, że wychodzimy z tego tunelu zwanego epidemią. Czekam na więcej takich przebłysków i dobrych wiadomości.

 

A Ty wybierasz się do Stanów? A może planujesz wyjazd do innego kraju? Jaki tam są ograniczenia? Daj znać.

3 komentarze
2

Podobne Wpisy, Które Mogą Cię Zaciekawić

3 komentarze

Arkadiusz 5 października, 2021 - 3:19 AM

Mam podobną sytuację.Mój najmłodszy siostrzeniec urodził sie w czasie tego całego cyrku i widzę, że dalej nie przylecę do Ameryki.

Odpowiedź
Bożena 7 października, 2021 - 6:22 AM

Dzień Dobry Pani Agnieszko
Pisze Pani , że ” 20 września 2021 administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła, że zniesiony zostanie ban dla podróżnych z krajów Europejskiej Strefy Schengen ” ale jak w chodzę na stronę : https://pl.usembassy.gov/pl/visas-pl/ oraz https://www.gov.pl/web/dyplomacja/stany-zjednoczone-ameryki to czytam :
W odpowiedzi na poważną sytuacją na świecie spowodowaną pandemią COVID-19, rutynowe usługi wizowe nie są w pełni dostępne w niektórych ambasadach i konsulatach USA, w tym w ambasadzie USA w Warszawie i konsulacie USA w Krakowie. Zgodnie z Proklamacją Prezydenta 10143, przyjazdy wszystkich obcokrajowców, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do amerykańskiego portu wjazdu byli obecni w strefie Schengen (włączając Polskę) są obecnie zawieszone.
Komu mam wierzyć. Boję się kupić bilety a jestem zaproszona na ślub do Las Vegas w grudniu 2021 r.
Pozdrawiam
Bożena

Odpowiedź
Aga 13 października, 2021 - 11:10 AM

Dzień dobry Pani Bożeno,

Obecnie nie ma możliwości wjazdu obywateli UE do USA i dlatego taka informacja widnieje na wszystkich oficjalnych, rządowych stronach www. Tam zawsze znajdują się obowiązujące w danym momencie aktualne przepisy, a nie plany rządowe na przyszłość. Rozporządzenie o nowych przepisach jeszcze nie weszło w życie, nowe przepisy jeszcze nie obowiązują. Zgodnie z deklaracją doradcy prezydenta USA (Jeffrey Zients), zmiany wejdą w życie od listopada 2021. Wówczas proszę zajrzeć na strony konsulatów i powinny być już dostępne nowe zasady. Wstrzymałabym się jeszcze te 2-3 tygodnie z kupnem biletów, do czasu aż oficjalna informacja będzie opublikowana.

Pozdrawiam

Odpowiedź

Zostaw komentarz